Hasi fájdalom

Hasi fájdalom

 

Orvosi rendelés - és nem csak a gasztroenterológiai szakrendelés - felkereséséhez vezető egyik leggyakoribb panasz. Nagyon sokféle lehet, erősségben (diszkomforttól az elviselhetetlen fájdalomig), jellegben (tompa, görcsös, égő, szúró, nyomó stb.), lokalizációban (gyomortáji, bordaív alatti, köldökkörüli, alhasi stb.), kisugárzásban (deréktájra, mellkas felé, alhas felé, combtő felé stb.) és kiváltó tényezőben (étkezés, székelés, testhelyzet változtatás stb.) különböző. Éppen ezek a különbözőségek teszik lehetővé az orvos számára, hogy a fájdalom okát meghatározza és a háttérben álló betegséget diagnosztizálja.

 

A hasi fájdalom többnyire emésztőszervi betegségre vezethető vissza: gastro-oesophagealis reflux betegség (GORB, GERD), gyomor- vagy nyombélfekély, epekő, epehólyag gyulladás, hasnyálmirigy gyulladás, vakbélgyulladás, diverticulosis, diverticulitis, gyulladásos bélbetegség stb. Az esetek nem csekély részében azonban a hasi fájdalom oka nem gasztroenterológiai, hanem húgyúti, mozgásszervi vagy a női nemiszervi betegség.

 

A hasi fájdalmat gyakran kísérik más tünetek is, mint például puffadás, hányinger, hányás, hasmenés stb., melyek erősítik az emésztőszervi betegség gyanúját. Lehetnek azonban a hasi fájdalomnak olyan jellemzői vagy a hasi fájdalomhoz társuló olyan tünetek, amelyek nem gasztroenterológiai betegség gyanúját keltik. Így pédául, ha a fájdalom mozgásra, testhelyzet változtatására enyhül vagy fokozódik, ha menstruációval egyidejűleg jelentkezik, ha köhögés vagy vizelési panasz társul hozzá.

 

A hasi fájdalom okának megállapításához a panaszok kikérdezésén és a beteg vizsgálatán kívül sokszor további vizsgálatok szükségesek, mint például vérvétel, hasi ultrahangvizsgálat, endoszkópos vizsgálatok, CT vizsgálat stb. 

 

Az alábbiak a leggyakoribb, gasztroenterológiai betegség okozta hasi fájdalmak:

 

Gyomorfekély-, nyombélfekély okozta hasi fájdalom

Többnyire gyomortáji, de lehet jobb vagy bal bordaív alatti fájdalom is, mely étkezéseket követően kezdődik vagy fokozódik és görcsös vagy égő jellegű.

 

Epegörcs (epekólika)

Epehólyag kövesség, illetve gyulladás és epeúti kövesség, illetve gyulladás okozhatja. Jellemzően jobb bordaív alatti és gyomortáji fájdalom, mely leginkább görcsös jellegű és a jobb bordaív mentén a jobb oldali deréktájra, a hát jobb oldalába, a jobb oldali lapocka irányába sugárzik ki. Sárgaság, láz társulhat hozzá.

 

Hasnyálmirigy eredetű hasi fájdalom

Leggyakrabban hasnyálmirigy gyulladás vagy hasnyálmirigy daganat okozza. Nagyon erős, mély, a gyomortájról övszerűen a deréktájra és a hátba sugárzó fájdalom, mely előrehaladott esetekben az egész hasra kiterjedhet és nagyon nehezen csillapítható.

 

Bélbetegségek okozta hasi fájdalom

Tápcsatornai fertőzések (akut gasztroenteritisznek is nevezett kórkép), a belek vérellátási zavara, bélelzáródás vagy daganat esetén fordulhat elő. Többnyire köldökkörüli görcsös fájdalomként lép fel, melyhez gyakran társul puffadás is.

 

Vakbélgyulladás (akut appendicitisz) okozta hasi fájdalom

A fájdalom sokszor gyomortájon vagy köldökkörül kezdődik, később az alhas jobb oldalára lokalizálódik, előrehaladott esetekben izomvédekezést lehet tapintani.

 

Divertikulitisz, divertikulózis (diverticulitis, diverticulosis) okozta hasi fájdalom

Divertikulózisra a bal oldali alhasi fájdalom jellemző, melyhez gyakran társul puffadás, feszítő érzés. Divertikulitisz esetén a bal oldali alhasi fájdalom erős, kifejezett nyomásérzékenység kíséri és sokszor tapintható elváltozás is észlelhető ugyanitt.